Google Cardboard ilk deneme ve notlarım

Virtual Reality ve Augmented Reality mevzularına daha çıkmazlardan önce meraklıydım. Çeşitli filmlerin ve demoların etkisiyle tabiki.

Oculus Rift veya Google Glass gibi pahalı bir şeyler alacak kadar meraklı değildim tabi. Derken google cardboard’ı gördüm. Ama yine onu da almadım. Çin malı versiyonunu 3 dolardan daha düşük bir fiyata aldım.

İnce bir pakette geldi. Poşetin içerisinde güzelce kesilmiş karton parçaları. Sitelerde çeşitli fiyatlarda ve çeşitli kalitelerdeki malzemelerden üretilmiş versiyonları satılıyor. Sanırım ben en ucuzunu aldım.

Öncelikle söyleyeyim; paketten kartonlar, 2 mercek ve 2 yuvarlak mıknatıs çıktı. Görüntüsü hiç de tahmin ettiğim kadar basit değildi. En azından karton malzemeye zarar vermemek için fazla kurcalamak istemediğimden öyle zannettim. Bunu nasıl birleştireceğim diye düşünürken google’in ilgili sayfasına girdim. Daha çok kafam karıştı. Sonra korkmadan bir iki birleştirme denemesi yapınca olayı anladım. Zaten Play store’daki cardboard programı açılışta nasıl katlanacağını hızlıca bir video loop ile gösteriyor.

Kartonun kalitesiz oluşu merceklerin iyi oturmamasına neden oluyor. Mıknatıslar çok bir işe yaramıyor. Şayet sıkıştırmak için kullanılacaksa neodymium mıknatısları tercih ederim. Hatta iyi bir bant her şeyi çözer.

Neyse Google Cardboard’ı ilk çalıştırdığınızda karşınıza modern bir menü çıkıyor. Sağa sola bakarak menüde gezebiliyorsunuz. Ama onaylama işlemini maalesef NFC etiketim olmadığı için yapamıyorum. Bu nedenle ekrana dokunarak onaylıyorum seçimimi. Bahsettiğim NFC tag ayrıca satılıyor. 3 dolar civarı. Ama yanlış anlamadıysam herhangi bir programlanabilir yani boş yazılabilir NFC tag elinizde varsa ona gereken veriyi yazarsanız kullanabiliyorsunuz. Ama bana çok saçma geldi bu. Google bunun yerine sesle aktivasyon yapabilirdi çok kolay bir şekilde. Hem de daha orjinal ve etkileşimli olurdu. Ses demişken apk’daki demoların ses kullanımı gayet iyi hoşuma gitti.

NFC gerektirmeyen onaylama yöntemleri içeren başka apklerde mevcut play store’da cardboardla beraber kullanalabilecek. Bunlardan en yaygın olanı orbulus. Orbulus 3B ortam fotoğrafları gösteriyor. İçerikleri zayıf ama idare eder. Bunun yanında yazının devamı olarak çok başarılı bir VR yazılımını tanıtacağım. Cardboard ve eski sayılabilecek android telefonumla (s3) çok iyi sonuçlar alabildiğim bir program bu. Bir ipucu daha vereyim, oculus rift’in yerini alabilen bir şey, ama bedava 🙂

Son notları da ekliyeyim. VR yani virtual reality yani sanal gerçeklik, son yılların en popüler konularından. Gelecekte nasıl karşımıza çıkacak tahmin bile edemiyorum. Eski yazılarımdan birinde geleceğin en önemli teknolojisinin uzay, genetik, biyomedikal veya bilgisayar değil monitör yani görüntü veren sistemler üzerinde olacağını söylemiştim. Evet monitörler bu kadar önemli işte. Daha doğrusu arayüzler. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin sizi ona bağlayan şey bu arayüzler oluyor. Monitör, ekran, yansı aynı şey. Yuvarlak, esnek, köşeli, saydam aynı şey. Lenste, masada, gözlükte aynı şey. Bu arayüz içerisinde aslında %50’yi de sensörler oluşturuyor. Bununla ilgili bir dergiye yazı göndermiştim. Onu da tazelemek gerekli aslında. Bu sitedeki boyutlar ve alem konulu yazı da biraz sensörlerle alakalı.

Bu arada eski yazıma geri döndüm “ışınlanma gerçekleşemeyecek ama çok gelişmiş 3d ortam oluşturucularıyla maddeniz hariç bütün dikkatinizi ve aklınızı başka yerlere taşıyabileceksiniz. (spoiler değildir.)” demişim. Kendimi tebrik ediyorum. Alçakgönüllüğümü mütevaziliğime borçluyum.

Fotoğraflar daha sonra eklenecek.

One thought to “Google Cardboard ilk deneme ve notlarım”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.