Leapfrog Creator Hs 3B yazıcı hızlı inceleme

Sonunda nasip oldu birkaç senedir kullanmak istediğim 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanma imkanı buldum. Piyasadaki yazıcıları inceleyip en iyisinin Hollanda menşeili Leapfrog markası olduğuna karar verdik.  Creator modelini alalım diye düşünürken biraz daha bekledik ve bir üst model olan Hs yi aldık. Hs’nin olayı daha hızlı olması başlıca. Bir de kullanımının daha kolay olduğunu iddia eden blog yazılarına rastlamıştım daha önce.

İlk defa 3B yazıcı kullanıyorum. Benim gibi başlamak isteyenlere bazı tavsiyelerde bulunmam iyi olur diye düşündüm. Öncelikle PVA, PLA, ABS falan kafanız karışabilir. Bunların ne olduğunu başka yerlerden okursunuz yada zaten biliyor olabilirsiniz. Ama pratik olarak ABS nin çalışması en zor şerit malzemesi olduğunu söyleyebilirim (şerit kelimesi filament yerine kullandım). Çünkü 3B yazıcılarda benim için sürpriz olan temel bir sorun var; modelin yazıcı tabanına iyi tutunması gerekliliği. Bu tutunma meselesi tıpkı bina yapımına benziyor. Katmanlar üst üste çıktıkça alt katmanlardaki ufak bir sorun büyüyor ve işiniz heba oluyor. Bu iyi tutunma meselesi birden çok etmene bağlı (parametre). Özet olarak kalibrasyonla ilgili olanları bir kenara bırakırsak yazıcı tabanının cam malzemesinin özellikle de yüksek sıcaklıkta eriyen ABS için yeterli tutunmayı sağlamadığı söyleniyor. Bunun için aslında şeritler haricinde bir başka 3B  yazıcı hammaddesi veya sarfı sayılabilecek yazıcı tabanı etiket kağıdı (ingilizcesi bile tam olarak oturmamış bir şey) gerekli.

20141216_141533

creator hs 3d printerABS alkolde biraz çözünüyor. Bu kağıdın bir yüzeyi iyi bir yapışkan, diğer yüzeyi ise ABS’ye iyi bir tutunma sağlıyor ve alkolle (etanol) çözünüyor. Eğer yazıcı ekstruder kafasının yazıcı tabanına olan mesafesini G-code olarak iyi ayarlamadıysanız veya fiziksel kalibrasyonu doğru yapmadıysanız sıcak polimer bu kağıdı (aslında kağıt değil o da bir polimer, asetat benzeri bişi) eritiyor ve çok fazla yapışıyor. Baskı bitip modeli almak istediğinizde sadece yırtarak alabiliyorsunuz.

20141216_141522

İkinci karşılaştığım sorunda model dosyalarıyla ilgili. Sketchup kullanıyorum. Export to Stl eklentisiyle modeli STL do syası olarak ihraç ediyorum. Simplify3D yazılımı çok gelişmiş bir yazıcıya model yükleme programı. G code oluşturmaya yarıyor. Simplify3D yazıcının modeli nasıl basacağını ön izleme yapabiliyor ki bu çok işimize yarayacak. Sketchup’ta düzgün gözüken yüzeyler ön izlemede boşluklu ve hatta bazen yok olarak çıkıyor. Sketchupta bu nedenle modelinizi tek parça olarak hazırlamak gerekli diye tahmin ediyorum. Bu konuya zamanla eğileceğim. Solidworks ve 3d’s Max ile de denemeler yapmak lazım.

Tüm bu anlattıklarımı gözlemlediğim ilk deneme süreçlerinde 5-6 fiyasko sonrasında ilk işe yarar modelimi çıkarttım. Kendi hazırladığım tuş takımına vida kabzası yaptım. Sonuç idare eder. Bunun videosunu da yükledim. Yazıcı hakkında konuşmaya devam edersek, gayet büyük bir model. Dolayısıyla çalışma ölçüleri de gayet iyi. Gürültüsü yakından rahatsız edici. Üzerinde kalıba iyi oturtulamamış bir renkli ekran var. Temelinde arduino mega 2560 var bunun. Kontrol paneli tek bir rotary encoder’dan oluşuyor. Menüler çok kararlı değil açıkçası, kullanırken biraz yavaş davranmak gerekiyor. Bu yazıcı tamamen açık kaynak. Kodları var. Şeritleri yukarı taraftaki (arka üstteki 2 motor) step motorlar ile itiyor (çekmiyor yani). Şerit makaraları diğer yazıcılarda gördüğüm gibi dışarıya değil cihazın içerisindeki yuvaya konuyor. Bana çok kullanışlı gelmedi açıkçası. Cihaz üzerinde bir USB bağlantısı var. Stand-alone (bilgisayar bağlantısı olmadan) da kullanılabiliyor ama bunun için bayağı bir uzman olmak lazım. Bu işlemi rutine oturtturmak biraz zor çünkü. USB çıkışı TTL büyük ihtimal bu nedenle yanında FTDI kablosu ile birlikte geliyor. Dolayısıyla bunun sürücüsünü kuruyorsunuz. Cihazın ısınma hızı fena değil bir kaç dakikada hazır hale geliyor. Genel anlamda sağlam bir görünüşü var. Sağlam ve kompakt. Sanki bir düğmeyle çıktı alacakmışsınız gibi bir görüntüsü var. Ama hiçte öyle değil, anlattığım gibi.

Toparlarsak aslında creator hs’den memnun kaldım. Bilgisayarsız kullanımı ilk aşamalarda biraz sıkıntılı da olsa. En iyi sonuçlar için çok çalışmak gerekli daha…

20141216_142921

20141216_142853

20141216_144723

Not: bu yazının ingilizcesini uinocrw.wordpress.com blog’unda yazacağım inşallah

2 thoughts to “Leapfrog Creator Hs 3B yazıcı hızlı inceleme”

  1. Merhaba, gayet güzel bir inceleme yazısı olmuş. Açıkçası benim yüreğime su serptiniz biraz olsun. Şöyle ki, daha önceden mevcut ZORTRAX 3D yazıcım ardından yeni aldığım LEAPFROG CREATR HS ile şu ana kadar düzgün bir baskı alamadım. Bu nedenle büyük hayal kırıklığı ve üzüntü içindeydim ki sizin yazınız beni rahatlattı. En azından bu model yazıcı kullanan birini tanımış oldum. Cihazı birkaç hafta önce aldım. Parametrelerin girilmesi sıkıntılı. Nedense servis/satıcı firma da bu konuda çok destekleyici değil. E posta adresinizi iletirseniz sizinle fff settings dosyalarımı paylaşmak isterim. Belki yardımınız dokunur. Hoşça kalın.

    1. Merhaba güncel dosyalar http://support.lpfrg.com/support/solutions/articles/1000143729-how-to-manually-configure-simplify-3d-for-optimum-quality-output-with-the-creatr-hs da bulunabiliyor. https://www.youtube.com/watch?v=x74ocHtjZuw bu video da yorum olarak belirtildiği gibi. Bu yazıcının bence en büyük sıkıntısı abs ile çalışırken yapışma meselesi. o da zaten genel bir şey. onun haricinde bir problem görmedim. bozuk stl dosyalarında baskı yarım kalıyor. öyle bir problem varsa stl fixer tool diye aratın google da ilgili sitelerde dosyalarını fix ettikten sonra yazdırın derim. kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.