Microsoft HoloLens : Hologram, monitörler, VR, AR gelecek ve ötesi

Microsoft süpriz bir atak yapmış ve şöyle bir video ile yeni projesini tanıtmış.

 

Aslında bu hologram değil, VR. Oculus ten falan daha yakın mana da VR aslında. Oculus mantığındaki sistemler VR emülatörü ancak olabilirler bu konunun ayrıntılarına girmeyelim. Bu bir hologram değil nitekim, gözlükle hologram mı olurmuş? Bu bir gözlük ve düpedüz bir insan-makina arayüzü yani monitör+klavye nin en teknolojik hali. Gelecek teknolojisi (yazılım ve bilgisayar ağırlıklı diyelim) en çok sensörler (input, giriş) ve monitörler üzerine olacak bunu zaten defalarca söyledim. Hatta VR ve AR teknolojisinin insan aklını çok daha üst seviyelerde kullanabilir halle getireceğinden bahsettim burada. Şimdi üstteki video yu izleyince aklıma şu geldi, oda içerisinde normalde görmediğiniz şeyleri bir gözlük takınca görebilir hale geliyorsunuz (tabiki sistemin iç çalışma prensibi böyle değil ama sonuç bu). Bu gördüğünüz şeyler fiziki dünyada yer kaplamayacak kadar hafifler, duyulmacak kadar sessizler (holografik ses teknolojisi de var gerçi ama şimdilik eksik), dokunulamayacak kadar yumuşaklar (ultrasonik ses dalgalarıyla ve haptik yüzey teknolojisiyle dokunma-darbe hisleri de oluşturulabiliyor), salisede milyon kere saklanıp gizlenebilecek kadar hızlılar (kullanılan ekranın yenileme hızı buna müsaade edebilir) yani sizin anlayacağınız fiziki dünyada imkansız olan bazı özelliklere bu çıplak gözle görünmez şeyler sahip. Bu da bize dünyanın veya dünyaların ve alemlerin sadece gördüğümüz, duyduğumuz, dokunduğumuz şeylerden ibaret olmadığını gösterir. Tıpkı kök hücrelerin öldükten sonra dirilmeyi akla yaklaştırması gibi (şimdi şu mevzuyu hatırladım, oha 6 yıl olmuş).

Hololens hakkında teknik konuşmaya devam edecek olursak video da gösterildiği gibi evlerin iç dekorunda, sanat ve ürün tasarımında tam çığır açabilir bir teknoloji. Oyun ve eğlence sektörünü düşünemiyorum bile zaten. Bu arada yeni bir teknoloji değil bu aslında, yazılım olarak yeni bir uygulama bu. Şimdi bu projenin nasıl sonuçlanacağını bilemem ama çok noktalarda eksiklikler var, mesela el ve parmak hareketlerini algılayacak sensörler nerede olacak? Belki gözlüğe leap motion sistemi yerleştirilebilir. Sonra mesela üzerinde hiç bir marker olmayan bir çekyat yüzeyini 3 boyutlu olarak nasıl algılayacak eksenleri doğru yere koyarak 3b konumlandırmayı yapacak? Bunun için gereken hayvani işlemci ve enerji kaynağını kafamızda mı taşıyacağız? Tahmin edebiliyorum aslında, işlemci gücünü cloud dan alır. Hatta ses de tanıyabilir bu sayede, hayali bir robot yada öğretmen görüntüsü ile konuşturup ders verebilir size bu sistem. Bu son cümle aslında iyi bir Hololens projesi fikri ve şimdilik bana özgün. Aynı mantıkla telekonferanslar yapılabilir. Şirketler olağanüstü bir şekilde zaman, mekan ve para tasarrufu yapabilirler bu sayede. Neyse şimdilik fikir üretmek istemiyorum.

Microsoft bu projeyi windows 10 ile birlikte gün ışığına çıkarttı, bence 2-3 seneye yetişmez ama leap motion gibi ucuz bir fiyata çıkacağının işareti bu. Sistemin çocuklar üzerinde çok büyük tehlikeler doğurması mümkün bu nedenle yasal düzenlemeler gelecektir. Gelgelelim çok sürmez çin versiyonu HoloLens leri görürüz ve ondan da önce open-source yüzey tanıma algoritmaları ve benzeri projeleri görürüz yakında. Hayırlısı ne diyelim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.