Windows 10 Creators Update gizlilik ayarları

Zaten update yapmış olanlar gizlilik ayarlarına buradan ulaşabilir.

Windows 10 Creators Update çıkmış, en azından daha önce Windows 10 Update Tool benzeri bir arayüzü çıkmış. Abuk sabuk ve yarısı işe yaramadığına emin olduğum yeni özelliklerle geliyor.
Şimdi ben burada gizlilik ayarlarına dikkat çekmek istiyorum. Normalde Windows 10’da pek çok gizlilik ihlaline sebep olan bilginiz siz fark etmeden Microsoft serverlarına gidiyor. Orada kalsa sorun yok da. 

Aşağıdaki resimde bu izinler gözüküyor. Tavsiyem benim gibi yapın ve hiç birisine izin vermeyin. Bunların ayrıntılarına girmeme gerek yok. Özetle bilgisayarınızda size dair ne kadar bilgi toplama imkanı varsa hepsini kullanıyor Microsoft. Bunun içinde Keylogger dahil olmak üzere. Burada dikkat çekeceğim bir diğer şey hepsi kapalı iken kapalı diye bir seçeneği olmayan onun yerine, “Temel” yazan güya hata tanılama aracısı. “Windows compability telemetry service” adındaki bu saçmalığı kapatamıyorsunuz ve hatırı sayılır bir miktarda RAM ve CPU yiyor. Kapatmanın başka yolları var ama kendiliğinden olmuyor maalesef. Peki ne işe yarıyor? Hiç.  

One thought to “Windows 10 Creators Update gizlilik ayarları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.